درمان شکستگی آرنج با فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی

01

شکستگی آرنج شکستگی است که می‌تواند در هر یک از سه استخوانی که در ناحیه مفصل آرنج قرار دارند اتفاق بیفتد. شکستگی آرنج دست می‌تواند به دلیل زمین خوردن یا ضربه به دست، مچ دست و شانه‌ها یا یک ضربه مستقیم به آرنج و یا آسیب دیدگی بازو باشد. رگ به رگ شدن، کشیدگی عضلات یا دررفتگی نیز ممکن است در زمان شکستگی اتفاق بیفتد.

متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی آرمانی، آرنج شما را معاینه خواهند کرد و روش‌های درمانی مناسب را براساس مشکل فیزیکی خاص شما، اهداف درمانی، سطح فعالیت فیزیکی و سلامت عمومی شما انتخاب می‌کنند. اقدامات درمانی شامل موارد زیر است:

 • طیفی از تمرینات حرکتی و تقویتی
 • تمرینات ورزشی برای افزایش توانایی‌های حرکتی کاهش یافته در زمانی که دست در گچ بوده است
 • استفاده از تحریک الکتریکی
 • مگنت تراپی
 • ماساژ درمانی و...

برای کاهش درد و از بین بردن فشاری که بر ناحیه آسیب دیده وجود دارد و هماهنگ با پیشرفت روند درمان همکاران ما در کلینیک فیزیوتراپی آرمانی آماده ارائه طیف وسیعی از روش‌های درمانی به بیماران هستند. شما می‌توانید جهت دریافت اطلاعات جامع‌تر از روش‌های تشخیصی و درمانی کلینیک ما، دریافت مشاوره و یا تعیین نوبت قبلی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۴۴۶۷۱۰۵۶

۰۹۳۰۱۸۹۱۱۷۳

آناتومی آرنج


آرنج مفصلی است که از سه استخوان تشکیل شده است. آرنج مانند "لولا" باز و بسته می‌شود. همچنین وجود آرنج برای چرخش ساعد هم بسیار مهم است.

آرنج شامل بخش‌هایی از سه استخوان است:

 • استخوان دیستال بازو که درمرکز "لولای" آرنج است
 • سر استخوان رادیال که حول استخوان بازوی دیستال می‌چرخد و همچنین در هنگام چرخش ساعد نیز می‌چرخد
 • استخوان اولکرانون که بخشی از اولنا است و زائده انتهایی آن به استخوان بازو متصل شده و مانند یک لولا حول انتهای استخوان بازور می‌چرخد

02%d8%aa

انواع شکستگی آرنج


سه نوع شکستگی آرنج دست وجود دارد:

 • نوع ۱: شکستگی بدون جابجایی که در آن استخوان شکسته شده ولی از محل طبیعی خود خارج نشده است
 • نوع ۲: شکستگی که در آن قطعه‌ای از استخوان از محل طبیعی خود خارج شده است
 • نوع ۳: که بدترین نوع شکستگی است و چند استخوان دچار شکستگی می‌شوند.

نوع ۱ و ۲ معمولاً بدن جراحی درمان می‌شوند اما برای درمان شکستگی نوع ۳ غالباً به جراحی نیاز است.

03%d8%aa

برای بهبودی شکستگی آرنج دو تا هشت هفته زمان لازم است. مدت زمان لازم برای بهبودی به شدت آسیب دیدگی و سلامت عمومی هر فرد بستگی دارد. فیزیوتراپی می‌تواند باعث افزایش سرعت بهبودی همه انواع شکستگی‌های آرنج شود؛ حتی شکستگی‌هایی که برای درمان به جراحی نیاز دارند.

علائم شکستگی آرنج


اگر شما دچار شکستگی آرنج شوید احتمالاً شرایط زیر را تجربه خواهید کرد:

 • درد ملایم تا شدید. معمولاً حرکت دادن بازو بسیار دردناک است
 • سفتی، چوب شدگی یا گرفتگی بازو
 • تورم، سرخی، درد ضربان دار یا بیحسی در ناحیه آسیب دیده
 • احساس خرد شدگی استخوان در آرنج
 • تغییر شکل طبیعی استخوان در ناحیه آسیب دیده
 • حساس بودن به لمس. همچنین ناحیه آسیب دیده ممکن است گرم باشد
 • بیحسی در آرنج، ساعد، مچ دست یا دستان

تشخیص شکستگی آرنج


اگر فیزیوتراپیست تشخیص داد که شما دچار شکستگی استخوان اولکرانون شده‌اید، شما را به پزشک ارجاع خواهد داد که از دست شما به وسیله اشعه ایکس عکس برداری کند. فیزیوتراپیست همچنین آسیب دیدگی در مفاصل و استخوان‌های دیگر را مورد بررسی قرار می‌دهد و مطمئن می‌شود که اعصاب و رگ‌های خونی از شکستگی آسیب ندیده باشند. پزشک بر اساس نوع شکستگی ممکن است استفاده از اسلینگ یا گچ گرفتن را تجویز کند و در موارد حاد و شدید از روش‌های جراحی استفاده می‌کند.

فیزیوتراپیست چگونه کمک می‌کند؟


به دنبال شکستگی آرنج فیزیوتراپیست برای هر فرد برنامه درمانی منخصر بفردی برای بهبود طیف حرکتی، تقویت، کاهش تورم طراحی می‌کند. همچنین یه بیمار کمک می‌کند تا بتواند به انجام فعالیت‌های روزمره خود پرداخته و وسایل کمکی را کنار بگذارد.

در مدت زمانی که دست در گچ یا اسلینگ است ...

مادامی که استخوان‌ها در حال بهبود است دست در گچ یا اسلینگ خواهد بود تا روند بهبود حفظ شود. فیزیوتراپیست برای حفظ حرکت شانه، مچ و دست تمرینات ورزشی مناسب توصیه و تجویز می‌کند تا در زمانی که آرنج در گچ یا اسلینگ قرار دارد از خشک شدگی، ضعف یا تورم‌های احتمالی آن جلوگیری شود

فیزیوتراپیست به شما آموزش می‌دهد که چگونه کارهای روزمره خود را به طور مستقل انجام دهید. تحت راهنمایی‌های فیزیوتراپیست شما می‌توانید با انجام تمرینات ورزشی با دست و پاهای دیگر خود در دوران بهبود، تناسب اندام خود را حفظ کنید.

چه موقع دست از گچ یا اسلینگ خارج می‌شود؟

زمانی که دست از گچ یا اسلینگ خارج می‌شود احتمالاً دچار سفتی و چوب شدگی بوده و بازوها هم ضعیف خواهند بود به خصوص اگر شما عمل جراحی هم انجام داده باشید. فیزیوتراپیست به شما کمک می کندتا از ناتوانی حرکتی دائمی آرنج پیشگیری کنید؛ بنابراین ساعات ملاقات خود را به تأخیر نیندازید!

فریند ریکاوری شامل اقدامات درمانی زیر است:

کاهش درد و تورم ناشی از شکستگی آرنج

فیزیوتراپیست از انواع مختلف روش‌های درمانی و روش‌های الکتریکی حرارتی مانند ماساژ درمانی تخصصی، تحریک الکتریکی و پک یخی برای کاهش درد و تورم استفاده می‌کند.

پک یخ برای کاهش درد ناشی از شکستگی آرنج

استفاده از یخ روش درمانی موثری برای کاهش درد و تورم است. یخ در وهله اول رگ‌های خونی محل درد را منقبض کرده و حرارت بافت مربوطه را کاهش می‌دهد. به طور کلی یخ تورم و درد را کاهش داده، مواد مغذی را به ناحیه آسیب دیده رسانده و روند بهبود را تسریع می‌کند.

04

تحریک الکتریکی یا الکتروتراپی

در این فرایند دو الکترود به طرفین محل شکسته شده متصل می‌شود و با ولتاژ پایینی که باطری‌ها تولید می‌کنند جریان کمی بین الکترودها ایجاد می‌شود. بیمار متوجه عبور جریان الکتریکی نمی‌شود اماجریان، کار خود را روی سلول‌های استخوانی انجام می‌دهد. به نظر می‌رسد مهم‌ترین اثر این نوع تحریک الکتریکی، افزایش تکثیر سلول‌های استخوانی باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره الکتروتراپی کلیک کنید.

05

درمان دستی

درمان‌های دستی معمولاً توسط پزشکان با هدف بازتوانی عملکرد مفصل و کاهش درد انجام می‌شود. در این مورد درمان‌های دستی روی مفاصل آرنج انجام می‌شود. درمان‌های دستی روی ستون فقرات به وسیله فشارکم کنترل شده‌ای که بر قسمت خاصی از مفصل ستون فقرات اعمال می‌شود انجام داده می‌شود.

06طب سوزنی

معمولاً در طب سوزنی از ۶ تا ۱۰ سوزن برای آرنج استفاده می‌شود. این کار به بهبود گردش خون در ماهیچه و تاندون آسیب دیده کمک می‌کند.

07%d8%aaبهبود توانایی‌های حرکتی

فیزیوتراپیست فعالیت‌های خاصی را برای درمان و کمک به بازگرداندن توانایی‌های حرکتی آرنج و بازو انتخاب می‌کند.

با حرکت دادن آرنج انعطاف پذیری آن بهبود می‌یابد

برای این منظور فیزیوتراپیست طیفی از تمرینات حرکتی را به کار می‌بندد. از پرونیشن و سوپینیشن برای بهبود حرکات ساعد استفاده می‌شود. برای انجام این حرکات کششی بازوی آسیب دیده را در مقابل خود بکشید مانند حالتی که می‌خواهید با فرد دیگری دست دهید. بازوی خودرا طوری بچرخانید که دست شما رو به سقف باشد (سوپینیشن). بازوی خود را طوری بچرخانید که کف دست به سمت زمین باشد (پرونیشن).

08%d8%aa

حرکاتی که باعث تقویت دست می‌شوند

تمرینات تقویتی بازو پس از شکستگی آرنج قسمت بسیار مهمی برای بازگرداندن سلامت کامل استخوان شکسته شده اولکرانون است. اگر فییزیوتراپیست هر گونه ضعف در عضلات بازو و دست شما یافت تمرینات تقویتی صحیح را انتخاب کرده و به شما آموزش می‌دهد.

تمرینات با تیوب برای چرخش‌های خارجی

طوری بایستید که قسمت آسیب دیده دست رو به شکم باشد. با دست دیگر خود تیوب را که سر دیگر آن به دسته در یا جایی مشابه آن متصل است بگیرید. دسته در باید در سطح کمر قرار گرفته باشد. آرنج خود را به سمت شکم نگه دارید، بازو را به سمت بیرون چرخانده و از کمر دور کنید. در هنگام انجام این حرکت باید با زاویه آرنج ۹۰ درجه و ساعد موازی زمین قرار باشد.

09