درمان شکستگی لگن در سالمندان و جوانان

Untitled-1

شکستگی لگن اصطلاح دیگری برای لگن شکسته است. شکستگی لگن یک آسیب شایع در زنان مسن‌تر مبتلابه "نازکی" استخوان (پوکی استخوان) است، اما می‌تواند ناشی از مصدومیت نیز باشد. لگن شما ممکن است در نواحی مختلف دچار شکستگی شود: شکستگی لگن می‌تواند در درون کپسول مفصلی (اینتراکپسولار) و یا خارج از کپسول مفصلی (اکستراکسپولار) رخ دهد.

شکستگی لگن چیست؟‌


باسن مفصل بین انتهای فوقانی استخوان ران (فامور) و محل اتصال آن در لگن است. هنگامی‌که لگن دچار شکستگی می‌شود، آسیب همیشه در استخوان ران رخ می‌دهد. انتهای فوقانی استخوان ران می‌تواند در هر یک از سه محل زیر دچار شکستگی شود:‌

  •  سر استخوان ران: سطح مدور بخش انتهایی استخوان که در داخل مفصل لگن قرار می‌گیرد.
  •  گردن استخوان ران: امتداد افقی استخوان در بالای استخوان ران که به این استخوان شکل "L" معکوس را می‌دهد.
  •  بین یا زیر تروکانترهای بزرگ و کوچک (برجستگی‌های بزرگ و کوچک روی انتهای استخوان ران) : استخوان ران به‌طور طبیعی در مرز پایین‌تر از لگن خم می‌شود، و به سمت زانو زاویه پیدا می‌کند. در این خمش، دو برجستگی استخوانی در امتداد لبه خارجی استخوان ران پدید می‌آید. این برجستگی‌ها همان تروکانترهاب بزرگ و کوچک هستند.

Untitled-2افتادن شایع‌ترین علت شکستگی لگن است. معمولاً، این عارضه در افراد بالاتر از ۵۰ سال رخ می‌دهد. سالمندان به دلیل پوکی استخوان در معرض خطر شکستگی لگن قرار دارند. پوکی استخوان یک عارضه است که موجب ضعف استخوان‌ها شده و می‌تواند وابسته به سن باشد. لگن نیز ممکن است در طول تروما، مانند یک تصادف اتومبیل دچار شکستگی شود. شکستگی های لگن به انواع مختلف دسته بندی می شوند؛ برای درمان شکستگی مفصل لگن که ناشی از حوادث بزرگ مانند تصادف باشد، باید سریعا اقدام کرد.

پزشکان با توجه به میزان خارج شدن استخوان از جایگاه اصلی خود (جابجایی آن) شکستگی‌ها را نام‌گذاری می‌کنند. شکستگی‌ها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

  •  شکستگی بدون جابجایی، که در آن استخوان ترک‌خورده،‌ اما از جای خود خارج نشده است.
  •  شکستگی همراه با جابجایی اندک، که در آن استخوان در امتداد و یا دور از محل شکستگی اندکی از جای خود خارج‌ شده است.
  •  شکستگی همراه با جابجایی، که در آن بخشی از استخوان کاملاً از جای خود خارج شده است.

علائم


شکستگی لگن می‌تواند موجب درد لگن، تورم یا کبودی و تغییر شکل لگن شود. حرکت مفصل ران،‌ به‌ویژه چرخاندن پا به سمت خارج یا خم کردن پا از قسمت لگن، ممکن است با مشکل مواجه شود. شکستگی ممکن است موجب شود لگن برای بلند کردن پا بیش‌ازحد ضعیف به نظر برسد. افراد معمولاً در زمان انداختن وزن خود بر روی لگن، درد را در کشاله ران خود احساس می‌کنند. پیاده‌روی یا حتی ایستادن می‌تواند موجب پیشرفت شکستگی و درنتیجه تشدید درد شود. در موارد شدید، فرد مبتلابه شکستگی لگن در هنگام حرکت درد بسیار شدیدی را تجربه می‌کند. در موارد نادر، معمولاً در افرادی که بستری بوده و وزنی بر روی لگن آن‌ها قرار ندارد، شکستگی لگن ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد.

تشخیص


چنانچه پزشک شما به شکستگی لگن مشکوک باشد،‌ عکس‌برداری اشعه ایکس یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آی) می‌تواند تشخیص وی را تأیید کند. گه‌گاهی، اشعه ایکس اضافی به‌منظور تشخیص شکستگی‌های کوچک، که پس از یک تا دو هفته در اشعه ایکس قابل‌مشاهده هستند، موردنیاز می‌باشد.

Untitledدرمان


در کلینیک فیزیوتراپی آرمانی، درمان به محل شکستگی، درجه جابجایی، تعداد شکستگی‌های دیگر و سن فرد بستگی دارد. اگر شکستگی باسن یا لگن بدون جابجایی باشد، به این معنی که قطعات استخوان در محل خود باقی‌مانده باشند، متخصصین ما درمان غیرتهاجمی را برای کمک به تسریع روند بهبودی پیشنهاد می‌کنند. شکستگی لگن در صورت پیچیده بودن معمولاً با جراحی درمان می‌شود و پس‌ازآن برنامه توان‌بخشی به بهبودی بیمار کمک خواهد کرد .

 تعدیل فعالیت

پس از شکستگی باسن یا لگن، متخصصین ما ممکن است به شما توصیه کنند که از قرار دادن وزن خود بر روی لگن آسیب‌دیده به مدت شش هفته یا بیشتر اجتناب کنید. این کار امکان ترمیم استخوان را فراهم می‌سازد. پزشک شما می‌تواند استفاده از عصای زیر بغل، واکر، عصای دستی، و یا یک صندلی چرخ‌دار را برای کمک به حرکت شما توصیه کند.
مهم است که شما باوجود آسیب‌دیدگی همچنان فعال باقی بمانید. عدم تحرک برای یک دوره طولانی ممکن است موجب ضعیف شدن ماهیچه‌های شما شود. فقدان حرکت همچنین ممکن است موجب لخته شدن خون، یا به‌اصطلاح ترومبوز وریدی عمیق، در پا و مسدود شدن جریان خون شود.
متخصصین ما ممکن است علاوه بر حرکات مخصوص به لگن آسیب‌دیده، تمرینات ورزشی کششی و دامنه‌ای در عضلات و مفاصل را به‌منظور حفظ قدرت و بهبود جریان خون، که خود موجب تحریک بهبودی می‌گردد، توصیه کنند.

 تحریک الکترونیکی و اولتراسوند استخوان

متخصصین ما ممکن است تکنیکی به نام تحریک استخوان را برای کمک به تسریع ترمیم استخوان توصیه کنند. تحریک استخوان از یک جریان الکتریکی ضعیف و یا امواج صوتی پالس دار با شدت کم استفاده می‌کند. اگر درمان شکستگی به‌کندی صورت گیرد ، متخصصین ما ممکن است استفاده از یک یونیت قابل‌حمل که می‌تواند روزانه در خانه استفاده شود،‌ را نیز پیشنهاد کنند.
در تحریک الکترونیکی استخوان، پزشک یک یا چند الکترود کوچک، دیسک‌های مسطح هادی جریان الکتریکی که به پوست می‌چسبند، را بر روی پوست نزدیک استخوان شکسته باسن یا لگن قرار می‌دهد. الکترودها به دستگاهی که یک جریان الکتریکی ضعیف را به استخوان آسیب‌دیده ارسال می‌کند، متصل هستند. این تکنیک از طریق تحریک بدن به تولید پروتئین که خود موجب آغاز ترمیم سلول‌ها در محل آسیب می‌شود، موجب تسریع شروع روند بهبودی می‌گردد.
در تحریک اولتراسوند استخوان، متخصص فیزیوتراپی با تزریق یک ژل به پوست به هدایت امواج صوتی اولتراسونیک، که توسط یک دستگاه کوچک تولید می‌شوند، کمک می‌کند. امواج صوتی بدن را در ترکیب کلسیم در استخوان تحریک کرده و به بازسازی توده استخوانی، و همچنین تحریک تولید مواد شیمیایی خاص که درروند بهبودی نقش دارند، یاری می‌کند.

فیزیوتراپی

پس از آغاز روند بهبودی شکستگی باسن یا لگن، یک فیزیوتراپیست در کلینیک فیزوتراپی آرمانی می‌تواند تمرینات ورزشی را برای کمک به حفظ دامنه حرکت و قدرت در مفاصل و عضلات اطراف ناحیه آسیب‌دیده به شما آموزش دهد. به‌عنوان‌ مثال،‌ بلند کردن پا، کشش‌های عضله همسترینگ، می‌تواند از تضعیف یا خشک شدن در هنگام اجتناب از قرار دادن وزن بر روی لگن شکسته پیشگیری کند.
همراه شدن فیزیوتراپی با عدم تحرک می‌تواند به تسریع روند بهبودی کمک کند. تمرینات ورزشی جریان خون را افزایش می‌دهد، که خود موجب رسیدن اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به نواحی آسیب‌دیده استخوان و کمک به روند بهبودی می‌شود.
پزشکان اغلب جلسات فیزیوتراپی اضافی پس از ترمیم استخوان و توانایی راه رفتن مجدد را به‌منظور تقویت بیشتر عضلات در پاها، کمر و شکم توصیه می‌کنند. فیزیوتراپی می‌تواند انعطاف‌پذیری در عضلاتی که در زمان ترمیم استخوان بی‌حرکت بوده‌اند، را افزایش دهد. همچنین می‌تواند به بازگرداندن دامنه حرکت در مفصل لگن آسیب‌دیده کمک کند.
فیزیوتراپیست ما طول درمان مناسب توان‌بخشی را برای شما تعیین می‌کند. تعیین این زمان به محل و شدت آسیب و مدت‌زمان قرار ندادن وزن بر روی لگن بستگی دارد.

داروهای مسکن

شکستگی‌های باسن و لگن می‌تواند دردناک باشد. در حین ترمیم شکستگی، متخصصین ما ممکن است استفاده از داروهای مسکن را برای تسکین درد به شما توصیه کنند. برای برخی از افراد، یک مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن به‌خوبی عمل می‌کند.
اگر داروهای بدون نسخه موجب تسکین درد نشود، متخصصین ما ممکن است استفاده از یک داروی قوی‌تر را به یک یا دو هفته برای کمک به گذراندن دوره درمان اولیه و آغاز فیزیوتراپی برای شما تجویز کنند.