کلینیک فیزیوتراپی خوب در غرب تهران برای کاهش درد و توانبخشی بیمار

فیزیوتراپ

فیزیوتراپی شیوه‌ای درمانی است که برای بهبود سلامتی افرادی استفاده می شود که بر اثر برخی از بیماری‌ها، آسیب دیدگی یا ناتوانی ناشی از حرکات یا تمرینات اشتباه دچار درد هستند. این روش باعث بالا رفتن سطح سلامتی، تندرستی و تناسب اندام می شود.

این درمان روی دانش حرکات کار می کند. به علاوه، این روش به افراد کمک می کند تا توان فیزیکی‌شان را افزایش داده و بر هرگونه اختلال ناشی از درد غلبه کنند. فیزیوتراپی برای تمامی سنین مناسب است، چرا که باعث ترغیب بیمار برای کنترل وضعیت بیماری شان می شود و همچنین به مستقل ماندن بیمار پس از دوره درمان هم کمک می‌کند.

تاثیرگذاری فیزیوتراپی در کنترل و درمان آرتروز، دیابت، سکته مغزی و ضربه مغزی، ضایعه های نخاعی و برخی بیماری‌های تنفسی اثبات شده است. فیزیوتراپی برای درمان این آسیب‌ها ابزار و روش‌هایی ارائه می‌دهد تا بیمار بتواند به سطح مطلوبی از یک زندگی بدون درد همراه با عملکردی بالا دست یابد.

فیزیوتراپی عملی دانش بنیاد است برای تضمین تندرستی بیماران. این روش، کلیت سبک زندگی بیمار را مورد توجه قرار می دهد. از آنجا که این روش درمان با مشارکت مستقیم بیمار همراه است، این اطمینان را می‌دهد که بیمار از طریق آموزش، توانبخشی و آگاه‌سازی نسبت به مراقبت از خود، نسبت به بیماری حساس و آگاه‌تر شود. در نتیجه باعث تسریع در روند بهبودی بیماران می‌شود. از طرفی هم این روش درمانی برای کل دوران زندگی افراد سودمند است.

فیزیوتراپی، کمر درد  یا آسیب‌های ناگهانی را درمان می کند و همچنین روند درمان بیماری‌های بلند مدتی همچون آسم، زایمان، ارتوپدی، دردهای مزمن، عصبی، قلب و عروق و غیره را نیز مدیریت می کند. از طرفی هم به درمان ورزشکاران آسیب دیده طی اتفاقات ورزشی می پردازد.

کلینیک فیزیوتراپی آرمانی یکی از مجهزترین مراکز فیزیوتراپی غرب تهران آماده ارائه خدمات برای درمان انواع بیماری‌ها و مشکلات اسکلتی عضلانی شما عزیزان است. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره‌های  ۰۹۱۲۱۹۳۰۲۴۲ تماس حاصل نمایید.

درباره فیزیوتراپی بیشتر بدانید 


فیزیوتراپی امری مراقبتی بدون نیاز به دارو است. فیزیوتراپ‌ها با گروه‌های سنی مختلف کار می کنند تا موانع موجود سر راه فعالیت‌های فیزیکی را بردارند. این همکاری با بیماران می تواند مربوط به قبل یا بعد از جراحی باشد. فیزیوتراپی به افراد کمک می کند تا از بیماری‌ها و امراض مزمن، آسیب‌دیدگی ناشی از سانحه‌های صنعتی، تصادفات رانندگی و وضعیت‌های مربوط به دوره‌های خاص سنی عبور کنند و سلامتی خود را بازیابند. فیزیوتراپ‌ها همچنین در بهبود سلامتی و پیشگیری از بیماری‌ها هم نقش به‌سزایی دارند.

فیزیوتراپی به درمان چه بیماری‌هایی کمک می کند؟ 


فیزیوتراپ-کار

فیزیوتراپ‌های کلینیک فیزیوتراپی آرمانی در غرب تهران در تشخیص و درمان آسیب‌ها از تخصص بالایی برخوردارند. به علاوه این روش درمانی، بیماری‌های مختلفی را هم بهبود می‌بخشد که در پایین ذکر شده اند:

 • فیزیوتراپی می‌تواند سکته مغزی، ام اس  و پارکینسون  را بهبود بخشد که این بیماری‌ها در شاخه اختلالات عصبی قرار می گیرند. علاوه بر این، به درمان بیماران ضایعه نخاعی یا عارضه مغزی ناشی از تروما هم کمک می کند.
 • مشکلات ارتوپدی همچون آرتروز و قطع عضو هم با کمک فیزیوتراپی قابل بهبود هستند.
 • برای بسیاری از کسانی که از دردهای اسکلتی عضلانی در ناحیه کمر یا گردن  و یا دردهای مفصلی همچون لگن، زانو، مچ پا، مچ دست، آرنج یا شانه‌ها  رنج می برند، درمان با فیزیوتراپی برایشان در اولویت قرار دارد.
 • بهبود بیماری‌های قلبی عروقی همچون مشکلات قلبی مزمن و توانبخشی پس از حمله قلبی هم معمولا با روش‌های فیزیوتراپی صورت می گیرند.
 • مشکلات تنفسی همچون آسم، فیبروز سیستیک و بیماری‌ مزمن انسدادی ریه با روش‌های فیزیوتراپی قابل درمان هستند.
 • موارد سلامتی زنان در ارتباط با فیزیوتراپی شامل بارداری، شیردهی، شب ادراری، یائسگی، پرولاپس، ناتوانی در کنترل مثانه و روده هستند.
 • فیزیوتراپی به تسکین درد ناشی از هر گونه مصدومیت یا بیماری کمک می کند.

فواید فیزیوتراپی 


فیزیوتراپی می‌تواند تاثیر قابل توجهی در داشتن یک زندگی سالم و شاداب داشته باشد. در بسیاری از سالمندان، معلولین و افراد مبتلا به مریضی های مزمن و مداوم، فیزیوتراپی کلید اصلی بازیابی و تثبیت میزان عملکرد فیزیکی‌ لازم برای داشتن یک زندگی مستقل است. فیزیوتراپی راهی برای کنار زدن محدودیت‌های فیزیکی و ضامن داشتن آزادی عمل است.

فواید فیزیوتراپی، کاهش درد، بهبود تحرک مفاصل، توانبخشی، افزایش هماهنگی اعضا و بهبود عملکرد قلب را شامل می شود. هر کسی می تواند از فواید فیزیوتراپی بهره ببرد، اگر مبتلا به بیماری مزمنی هستید، دوران استراحت و بهبود پس از آسیب دیدگی در محل کارتان را می‌گذرانید و یا در تعطیلات آخر هفته صدمه دیده‌اید، در هر صورت می‌توانید از فواید فیزیوتراپی بهره‌مند شوید.

فیزیوتراپی میزان استقلال فردی شما را افزایش می دهد و به شما در خانه، محل کار و یا در فعالیت‌های مورد علاقه‌تان آزادی عملکرد می بخشد. فیزیوتراپی به بیماران نیازمند جراحی در دوره قبل و بعد از عمل، خدمات ویژه و موثری را ارائه می دهد.

چه تکنیک‌هایی در فیزیوتراپی کاربرد دارد؟ 


بیش از ۲۰ روش درمانی مختلف هستند که معمولا فیزیوتراپ شما به کار می‌گیرند.

ورزش درمانی 

ورزش-درمانی

ورزش درمانی می‌تواند یکی از موثرترین اصول توانبخشی بر اساس فیزیوتراپی باشد. یک فیزیوتراپیست تمرین‌های مشخصی را برای شخص تجویز می‌کند که می‌بایست در جلسات فیزیوتراپی‌اش و همچنین خارج از کلینیک انجام دهد. تمرین‌هایی که فیزیوتراپیست پیشنهاد می‌دهد با هدف انجام یک یا چند مورد از موارد زیر صورت می‌گیرد:

 • تحرک مفاصل
 • آزادسازی ماهیچه‌، تاندون و نیام (فاسیا)های منقبض شده.
 • بهبود قدرت ماهیچه‌ها و ثبات مفاصل
 • بهبود میزان تحرک و تعادل
 • افزایش عملکرد

نقطه قوت ورزش درمانی در یک دوره توانبخشی در این است که افراد می‌توانند تمرینات را خودشان هم در خانه تکمیل کنند. این مساله باعث ارتقای بیشتر هدف فیزیوتراپی یعنی بازیابی و حفظ سلامتی به صورت مستقل می‌شود. فیزیوتراپیست همچون یک معلم رفتار می‌کند، بیماران را برای انجام حرکات صحیح راهنمایی می‌کند، پس بیمار می‌تواند به خوبی تمرینات را انجام دهد و پس از اتمام دوره درمانی در کلینیک این تمرینات را ادامه دهد. قبل از شروع تمرینات، لازم است که با یک فیزیوتراپ مشورت کنید. درک و تخصص‌شان از بدن انسان به آن‌ها این امکان را می‌دهد که برای هر فرد خاصی با توجه به توانایی‌‌ها و آسیب‌ دیدگی شان برنامه‌ای مناسب بنویسد.

منوآل تراپی 

منوآل-تراپی

منوآل تراپی (لینک به مقاله منوآل تراپی) شامل درمان بیماری‌هایی از طریق انجام تمرین‌های فیزیکی و درمان‌های دستی می‌شود. این روش درمان فیزیکی را معمولا با تکنیک‌های دستی می‌شناسند و شامل موارد زیر می شود:

درمان دستی ستون فقرات و دستگاه عصبی پیرامونی 

این روش شامل حرکت دادن مفاصل خارج از محدودیت حرکتی کنونی‌شان می‌شود البته با در نظر گرفتن میزان توانایی آناتومیک شان. به صورت موضعی، سریع، فشاری کنترل شده اعمال می‌شود و ممکن است با صدای تق تقی همراه باشد و یا صدای مفاصل احساس شود که معمولا بدون درد هستند. درمان دستی مفاصل می‌تواند روی بیشتر مفصل‌های بدن صورت گیرد.

ماساژ مفاصل و بافت‌های نرم 

تراپیست از طریق حرکاتی نامحسوس اما دقیق اندام‌های بدن را به حرکت وا می دارد.

آزادسازی میوفاسیال 

آزادسازی میوفاسیال ایجاد تحرک و بهبود در بافت‌های عصبی و دیگر بافت‌های متصل به آن است. تراپیست با استفاده از روش‌های درمان دستی، بافت‌های عصبی و بافت‌های متصل به آن همچون فاسیا را می کشد. فاسیا بافتی ارتباطی است که استخوان، ماهیچه و اندام‌ها را به هم متصل می کند.

تکنیک‌های کرانیوساکرال 

استفاده از تکنیک‌های منوآل، لمس آرام برای تشخیص و بهبود مشکلات، بخش‌های دارای مشکل را آزاد کرده و فشار اضافه روی مغز و نخاع را کاهش می‌دهد.

لیزر درمانی سرد (LLLT)

لیزر-درمانی-سرد

 در LLLT جهت کمک به روند بهبود آسیب‌ها و کاهش درد، امواج سرخ یا نزدیک به فروسرخ (۶۰۰۰-۱۰۰۰nm) روی بافت مورد نظر تابانده می‌شود.

تاثیرات LLLT حرارتی نیست بلکه فوتوشیمیایی می‌باشد. LLLT به تولید ATP (منبع انرژی تمامی سلول‌ها) کمک می‌کند و همچنین باعث می‌شود سلول‌ها به وضعیتی مطلوب برای تسریع روند بهبود طبیعی دست یابند.

LLLT برای افزایش سرعت، کیفیت و میزان توان کششی بافت، ترمیم، رفع التهاب و تسکین درد استفاده می‌شود. Photobiostimulation اصطلاح تخصصی است که برای توصیف این روش درمانی به کار می‌رود.

LLLT در موارد زیر استفاده می‌شود، البته محدود به صرفا این موارد نیست:

 • آسیب به بافتی نرم
 • دردهای مزمن
 • درد پس از عمل
 • اختلالات مفصلی
 • به عنوان جایگزینی برای طب سوزنی

LLLT از آنجا که روند بهبودی را تسریع می بخشد و طول درمان را هم کاهش می دهد، روش درمان مورد علاقه ورزشکاران است.

جریان اینترفرشیال (IFC)

جریان-اینترفرشیال

IFC برای کاهش درد، تسریع بهبود بافت‌های نرم، کاهش التهاب موضعی و کمک به بازیابی تحرکات طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با ارسال پالس‌های الکتریکی از طریق الکترودهایی به درون بافت در ناحیه درد، در فعالیت عصب ها و انتقال پیام درد به مغز تغییر ایجاد می‌کند. IFC همچنین جریان خون موضعی را افزایش می‌‌دهد که می‌تواند با کاهش التهاب، باعث بهبود روند ترمیم بافت شود و در نتیجه به حذف بافت آسیب‌دیده کمک کند و مواد مغذی لازم برای ترمیم را به ناحیه آسیب‌دیده برساند.

معمولا درمان در این روش ده تا پانزده دقیقه طول می‌کشد و بیماران می‌گویند که پس از احساس کردن سوزن سوزن شدن در بافت، آسوده شده‌اند. این احساس ممکن است شدید باشد البته نه آن‌قدر که دردی احساس شود.

در بیماران مبتلا به سرطان یا کسانی که ضربان‌ساز قلبشان دچار مشکل است، نباید IFC استفاده شود. همچنین روی رحم، لگن، ستون فقرات زنان باردار هم نباید استفاده شود.

تحریک الکتریکی عضلات (EMS)

تحریک-الکتریکی-عظلات

EMS ایمپالس الکتریکی ضعیفی تولید می‌کند، که یک انقباض قوی ماهیچه‌ای شبیه به انقباضی ارادی و عادی را ایجاد می‌کند. با استفاده از EMS ماهیچه مورد نظر را می‌توان با قرار دادن الکترود کنترل کرد. بدین صورت، استفاده از EMS باعث فعال شدن ماهیچه می‌گردد، که فعال کردن آن از طریق تمرین‌های معمولی ممکن است مشکل باشد.

EMS معمولا پس از جراحی استفاده می‌شود، زمانی که ماهیچه‌ها نیاز دارند دوباره فعال شوند. همچنین برای فعال کردن ماهیچه‌های کوچک‌تر در ستون فقرات هم مورد استفاده قرار می‌گیرد که باعث رسیدن به ثباتی مرکزی می‌شود. هدف، بازفعال کردن ماهیچه‌ها و افزایش آگاهی مراجعین از فعالسازی ماهیچه‌ها است. در نتیجه مراجعینی که در استفاده از ماهیچه مشخصی دچار مشکل هستند، EMS برایشان مفید خواهد بود.

درمان معمولا ده تا پانزده دقیقه طول می‌کشد، و احساسی همچون مور مور شدن شدید ایجاد می‌شود، کمی آزار دهنده است اما دردی ندارد. این روند باید به گونه‌ای صورت گیرد که انقباض ماهیچه‌ها به راحتی دیده شود.

التراسوند 

التراسوند

التراسوند  شیوه‌ای درمانی است که فیزیوتراپ‌ها به کار می‌گیرند. پروب (سر دستگاه التراسوند) در تماس مستقیم با پوست بیمار قرار می‌گیرد. ژل التراسوند برای کمک به انتقال امواج التراسوند به درون بافت استفاده می‌شود. این امواج بر اثر یک پدیده پیزوالکتریک ناشی از نواسانات کریستال‌های موجود در سر پروب تولید می‌شوند. امواج صوتی که از پوست عبور می‌کنند باعث ایجاد ارتعاش‌هایی در بافت‌های آن قسمت می‌شوند. این لرزش یا کاویتاسیون می‌تواند حرارتی موضعی ایجاد کند، البته معمولا بیمار این حرارت را احساس نمی‌کند. در شرایطی که تاثیر حرارتی مد نظر نیست همچون در زخم‌های تازه همراه با التهاب حاد، التراسوند به جای انتقال مداوم می‌تواند به صورت پالسی استفاده شود.

یک دوره درمان با التراسوند معمولا سه تا پنج دقیقه طول می‌کشد. در مواردی که هدف از بین بردن جای زخم است، این زمان می‌تواند طولانی‌تر شود. برخی از مشکلاتی که با التراسوند درمان می‌شوند شامل موارد زیر هستند:

التراسوند علاوه بر تاثیرات درمانی‌اش می‌تواند تاثیرات زیاد دیگری هم ایجاد کند. مشاهده شده است که باعث افزایش آسودگی بافت‌ها، جریان خون موضعی، دامنه حرکت و از بین بردن جای زخم می‌شود. از تاثیر آن روی افزایش جریان خون می‌توان برای کاهش ورم‌های موضعی و التهاب حاد استفاده کرد. با توجه به تاثیری مد نظر است، شدت و توان التراسوند را می‌توان تنظیم کرد. امواج با شدت بالا (با واحد W/Cm2 مربع اندازه‌گیری می‌شود) معمولا در مواردی استفاده می‌شود که هدف از بین بردن جای زخم باشد.

طب سوزنی 

طب-سوزنی

طب سوزنی روشی برای ترغیب بدن جهت تسریع در ترمیم طبیعی و بهبود عملکردش است که بدین منظور سوزن‌هایی را در نقاط خاصی از بدن وارد کرده و محرک گرمایی یا الکتریکی به آن اعمال می‌کنند.

فرو کردن سوزن در این نقاط مشخص باعث تحریک سیستم عصبی برای آزادسازی مواد شیمیایی در ماهیچه‌ها، ستون فقرات و مغز می‌شود. این مواد شیمیایی روی شدت درد تاثیر می‌گذارند و یا باعث ترشح هورمون یا مواد شیمیایی دیگری می‌شوند که سیستم مدیریتی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

پزشکان کاربرد طب سوزنی را در درمان اختلالات ماهیچه‌ای و عصبی همچون موارد زیر را تایید کرده اند:

شاک ویو 

شاک-ویو

در شاک ویو تراپی مجموعه ضرباتی با انرژی بالا در محل تحت درمان اعمال می‌شود. شاک ویو به صورت شعاعی از سر اپلیکاتور به درون بافت تا عمق حدود ۳٫۵cm پخش می‌شود. شاک ویو اساسا به صورت فیزیکی است نه الکتریکی.

فرض بر این است که شاک ویو شعاعی، به صورت کنترل شده در بافت زخمی موضعی ایجاد می‌کند. اساسا میکروترومای ایجاد شده توسط شاک ویو واکنشی التهابی ایجاد می‌کند که منجر به بروز التیام و ترمیمی وسیع می‌شود. تاثیر این کار در افزایش عوامل رشد بافت بخش‌های آسیب دیده موضعی پذیرفته شده است که باعث جریان خون تازه و تسریع روند بهبودی می‌شود.

شاک ویو تراپی برای درمان مشکلات مرتبط با آسیب‌های بافتی مزمن نیز استفاده می شود همچون:

 • خارپاشنه (لینک به مقاله خار پاشنه)
 • زانوی پرندگان (تاندونیت کشکک زانو)
 • تاندونیت آشیل
 • تاندونیت کلسیفیه
 • تنیس / گلف الو 
 • نقاط ماشه ای (تریگر پوینت)

البته شاک ویو می‌تواند گزینه‌ای برای درمان هر نوع آسیب مزمن در تاندون یا فاسیا باشد.