گفتار درمانی در کودکان

8

بسیاری از شرایط شامل فلج مغزی، اوتیسم، ناشنوایی و تأخیر رشدی (عقب‌ماندگی) ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در پیشرفت گفتار و تکلم گردد. بعضی از کودکان ممکن است کلام را متوجه نشوند. بعضی دیگر ممکن است کلام را متوجه شوند اما به دلیل مشکلات گفتاری نتوانند به‌صورت مؤثر ارتباط برقرار کنند. گاهی اوقات کودکان چالش‌هایی در دیگر حوزه‌های ارتباطی مانند اشارات دست و حالات ظاهری تجربه می‌کنند.

گفتاردرمانی کودکان در کلینیک گفتاردرمانی (آسیب شناسی اختلالات گفتار و بلع) آرمانی قصد دارد تا توانایی‌های گفتار و تکلم را بهبود دهد و توانایی‌های گفتاری را تحریک کند. ممکن است کودکانی که می‌توانند سخن بگویند بر روی وضوح سخنانشان کار شود و یا توانایی زبانیشان را با یادگیری کلمات جدید بیشتر کنند و یاد بگیرند که در قالب جمله صحبت کنند و یا توانایی شنیداری آن‌ها را افزایش دهند. کودکانی که نمی‌توانند صحبت کنند نیز می‌توانند زبان اشاره را بیاموزند و یا اینکه بیاموزند چگونه از ابزار خاصی همچون کامپیوترهای سخن‌گو استفاده کنند. کودکانی که صحبت می‌کنند اما با ارتباطات بصری مشکل دارند، همچون حالات ظاهری و زبان اشاره، ممکن است بر روی این حوزه از ارتباطات با آن‌ها کار کنند.

گفتاردرمانی کودکان چه مشکلاتی را برطرف می‌کند؟


معالجه باید هرچه زودتر آغاز شود. کودکانی که زودتر تحت معالجه قرار می‌گیرند (قبل از پنج‌سالگی) نسبت به آنان که دیرتر معالجه را شروع می‌کنند، نتایج بهتری از خود نشان می‌دهند.

این به آن معنا نیست که کودکان بزرگ‌تر نمی‌توانند طی معالجه پیشرفت کنند، بلکه به آن معناست که با سرعت کمتری پیشرفت می‌کنند، چراکه بیشتر این کودکان الگوهایی را آموخته‌اند که باید تغییر یابند.


متخصصین زبان-گفتار درمانی

آسیب شناسان (پزشکان) گفتار و زبان (SPLs) که معمولاً به نام متخصص گفتاردرمانی شناخته می‌شوند، متخصصین تحصیل‌کرده‌ای درزمینه‌ی ارتباطات انسانی، پیشرفت‌های ارتباطات انسانی و اختلالات آن هستند. آن‌ها حداقل دارای مدرک فوق‌لیسانس دارای گواهی یا پروانه رسمی در رشته و گواهینامه صلاحیت بالینی از انجمن گفتار-زبان- شنیدار (ASHA) هستند.

آسیب شناسان گفتاردرمانی، گفتار، زبان، ارتباطات شناختی و توانایی‌های زبانی، خوردن و بلع را ارزیابی می‌کنند تا انواع مشکلات ارتباطی را تشخیص دهند (تولید گفتار، سلیسی، صدا، اختلالات گفتاری و شنیداری زبان و غیره) و بهتری راه برای معالجه آن‌ها را انتخاب کنند.

بازسازی


در گفتاردرمانی پزشک گفتاردرمان در گروه‌های کوچک تک‌به‌تک یا مستقیماً در کلاسی با کودکان کار می‌کند تا بر سختی‌های پیچیده با اختلالات غلبه کند.

متخصص از انواع مختلفی از راه‌حل‌ها استفاده می‌کند شامل:

فعالیت‌های نفوذی زبان: آسیب شناسان گفتاردرمانی از روش فعل‌وانفعال با کودک استفاده می‌کنند، همانند بازی کردن، صحبت کردن، استفاده از عکس‌ها، کتاب‌ها، اشیا یا دیگر موارد برای برانگیختن پیشرفت زبان استفاده می‌کنند. پزشک گفتاردرمانی همچنین ممکن است از واژگان و دستور زبان، الگوهایی صحیح بسازد و از روش تمرین تکرار برای ساختن توانایی‌های زبانی استفاده کند.

درمان تولید گفتار: تمرین‌های تولید گفتار یا تولید صدا شامل واردکردن الگوهای صدایی و هجایی درست معمولاً در حین انجام فعالیت‌ها در کلمات و جملات کودک است. سطح بازی متناسب سن و مرتبط با نیازهای مخصوص کودک است. گفتار درمان، با ابزار فیزیکی به کودک نشان می‌دهد که چگونه صداهای مشخصی همچون صدای «ر» را تولید کنند و حتی ممکن است به او نشان دهد چگونه زبانش را تکان دهد تا صداهای مخصوصی را تولید کند.

محرک زبانی یا درمان خوردن و بلع: گفتار درمان ممکن است از تمرینات دهانی مختلفی شامل پیام‌های تصویری و انواع تمرینات زبانی، لبی، فکی استفاده کند تا ماهیچه‌های دهان را برای خوردن و آشامیدن و بلعیدن قوی سازد. همچنین ممکن است گفتار درمان برای بالا بردن هشیاری دهانی انواع مختلف غذاها با بافت‌ها و دماهای متفاوت را در طول خوردن و بلعیدن معرفی کند.

مزایای گفتاردرمانی: گفتاردرمانی می‌تواند به کودکان کمک کند تا واضح‌تر سخن بگوید. این به آن‌ها کمک می‌کند تا بیشتر اعتمادبه‌نفس داشته باشند و در صحبت با دیگران کمتر احساس بیهودگی کنند. کودکانی که مشکلات زبانی دارند مزایای زیادی پس از گفتاردرمانی ازلحاظ اجتماعی، احساسی و فرهنگی کسب خواهند کرد.

برای کودکان دارای مشکلات خواندن همانند دیسلکسیا، گفتاردرمانی می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا صداهای مشخصی را در کلمات تشخیص دهند: کلمه «بات» به صداهای «ب» و «ا» و «ت» تقسیم می‌شود. این می‌تواند توانایی خواندن و درک مفاهیم کودکان را بالا ببرد و کودکان را به خواندن تشویق کند.

گفتاردرمانی هنگامی‌که کودکان تازه سخن گفتن را یاد می‌گیرند نیز می‌تواند مفید باشد. در یک تحقیق، هفتاد درصد از کودکان با مشکلات زبانی که قبل مدرسه گفتاردرمانی انجام داده بودند، پیشرفت بیشتری در توانایی‌های زبانی از خود نشان دادند.

نتایجی که می‌توان از گفتاردرمانی انتظار داشت


کار کودک شما با گفتار درمان ممکن است برای چندین ماه تا چند سال به طول بیانجامد. این بستگی به نیازهای کودک شما دارد. قطعاً شما پیشرفت‌های در مشکلات کودک خود مشاهده خواهید کرد. بااین‌حال به یاد داشته باشید که گفتاردرمانی نمی‌تواند کودک شمارا کاملا بهبود دهد. اساس مشکل گفتاری یا زبانی باقی خواهد ماند.

متخصص باید به شما و فرزندتان راه‌حل‌هایی برای مقابله مؤثرتر با موانع بدهد. احتمالاً او به شما فعالیت‌هایی را برای تمرین در خانه خواهد داد تا توانایی‌هایی که فرزند شما در حال یادگیری آن است را تقویت کند. به نظر می‌آید کودکانی که بیشترین پیشرفت را دارند کسانی هستند که با درمانشان درگیر می‌شوند.

این مهم است که متخصص گفتار درمان و فرزند شما با یکدیگر تطبیق داشته باشند. متخصص گفتاردرمانی باید تجربه کار با کودکانی که مشکلی همانند کودک شما دارند را داشته باشد. گفتاردرمانی فقط یک‌راه برای کمک به کودک در یادگیری است.