درمان شکستگی ترقوه،شانه و کتف با فیزیوتراپی

Chronic-Inflammation

شکستگی شانه می‌تواند از افتادن بر روی شانه، تصادف با وسایل نقلیه موتوری، ورزش‌های تماسی، و غیره ناشی شود.
شانه یک مفصل پیچیده است که نقش اتصال بازو به بدن را بر عهده دارد. استخوان‌های شانه شامل همروس (استخوان بازو)، اسکاپولا (استخوان کتف) و کلاویکول (استخوان ترقوه) هستند. انتهای فوقانی استخوان بازو توپی شکل بوده و با حفره استخوانی کتف به نام گلنوئید مفصل می‌شود. اختلال در هر یک از بخش‌های شانه می‌تواند عملکرد شانه را با مشکل مواجه سازد.

تحقیقات مختلف ثابت کرده در بیش از ۹۰ درصد جراحات و شکستگی‌های شانه، کتف و ترقوه، درمان‌های فیزیوتراپی علاوه بر اثر بخشی بهتر باعث بهبودی سریع‌تر جراحات و شکستگی‌ها می‌شوند. ما در کلینیک فیزیوتراپی آرمانی با بهره‌گیری از متخصصین فیزیوتراپی‌های بعد از شکستگی‌ها به درمان و بهبودی هر چه سریع‌تر شما کمک می‌کنیم. جهت دریافت مشاوره و گرفتن نوبت می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید

انواع شکستگی شانه


نوع شکستگی بسته به سن متغیر است. شکستگی استخوان شانه در کودکان اغلب در استخوان ترقوه رخ می‌دهد. در بزرگ‌سالان، شایع‌ترین شکستگی مربوط به بخش فوقانی استخوان بازو (پروگزیمال هومروس) است. برخی از انواع شکستگی عبارت‌اند از:

  • شکستگی ترقوه: این شایع‌ترین نوع شکستگی شانه است و معمولاً درنتیجه افتادن رخ می‌دهد.
  • شکستگی کتف: شکستگی این استخوان به‌ندرت رخ می‌دهد. این نوع شکستگی به‌طورمعمول از ترومای دارای انرژی بالا مانند تصادف با وسایل نقلیه موتوری و یا افتادن ناشی می شود.
  • شکستگی پروگزیمال هومروس: شکستگی‌های بخش فوقانی بازو در افراد مسن (بیش از ۶۵ سال) شایع‌تر است.گاهی اوقات، تنها ترک‌هایی در استخوان‌ها وجود دارد، اما استخوان‌ها از محل طبیعی خود خارج نشده‌اند.

Ucdntitled-2

علائم شکستگی شانه چیست؟‌


  • درد شانه
  • تورم
  • حساسیت به لمس
  •  تغییر شکل یا "برآمدگی" در محل شکستگی
  • تغییر رنگ در ناحیه اطراف بازو
  • عدم توانایی در حرکت طبیعی بازو بدون ایجاد درد

شکستگی شانه چگونه تشخیص داده می‌شود؟


در صورت مشکوک بودن به شکستگی شانه، پزشک شما یک معاینه کامل فیزیکی انجام می‌دهد. او موقعیت و تراز شانه‌های شمارا معاینه کرده، و همچنین احتمال وجود آسیب‌های فیزیکی دیگر که ممکن است همراه با شکستگی شانه رخ‌داده باشد، را بررسی می‌کند.
اگر شما دارای جراحات شدید باشید، پزشک شما ممکن است قادر به انجام معاینه فیزیکی نباشد. صرف‌نظر از امکان یا عدم امکان معاینه فیزیکی، پزشک تست‌های عکس‌برداری از شانه و قفسه سینه را نیز تجویز می‌کند. به‌منظور تعیین محل و شدت شکستگی شانه، کتف یا ترقوه، عکس‌برداری اشعه ایکس یا سی‌تی‌اسکن ممکن است تجویز شود.

آیا شکستگی شانه می‌تواند منجر به ایجاد عارضه‌های دیگر شود؟‌


بسیاری از افرادی که به شکستگی کتف مبتلا می‌شوند، آسیب‌های جدی دیگر ناشی از تروما را در جمجمه، ستون فقرات و قفسه سینه خود نیز تجربه کنند.

درمان


ابزارهای عدم تحرک

شکستگی تنها در صورت عدم تحرک قابل‌درمان می‌باشد. به‌علاوه، عدم تحرک با نگه‌داشتن تکه‌های استخوان در موقعیت صحیح به جوش خوردن آن و درمان شکستگی ترقوه کمک می‌کند. پزشک شما ممکن است استفاده از یک ابزار عدم تحرک مانند نوار دور گردن، آتل، یا گچ را به مدت چند هفته یا بیشتر، بسته به محل و شدت شکستگی توصیه کند.

نوار

نوار یک ابزار ساخته‌شده از پارچه انعطاف‌پذیر است که دور گردن یا کمر بسته‌شده و بازوی شمارا در یک موقعیت خم در مقابل قفسه سینه نگه می‌دارد. بسیاری از نوارها دارای بستهای قلاب‌دار قابل تنظیم هستند، بنابراین شما می‌توانید موقعیت بازوی خود را تنظیم کرده، و آن را در وضعیت بی‌حرکت و درعین‌حال راحت نگه‌دارید.
نوارها به‌طور رایج برای افراد مبتلابه شکستگی شانه تجویز می‌شوند. در مورد شکستگی ترقوه، نوار ممکن است به مدت چهار تا شش هفته استفاده شود. برای شکستگی پروگزیمال هومروس، استفاده از نوار ممکن است تا بیش از دو هفته موردنیاز باشد. در مورد شکستگی کتف، پزشکان معمولاً استفاده از نوار را تا زمانی که شما قادر به حرکت دادن شانه بدون ایجاد درد قابل‌توجه باشید- از دو تا چهار هفته - توصیه می‌کنند.

آتل

آتل یک ابزار سخت است که مطابق با فرم بازوی شما تنظیم‌شده و از طریق نوارهای نرم در محل شکستگی قرار داده می‌شود. در صورت شکستگی دیستال هورموس یا قوزک آرنج - برآمدگی استخوان آرنج- پزشک ممکن است استفاده از آتل را توصیه کند.
چنانچه پزشک تشخیص دهد که قرار گرفتن آرنج در یک زاویه خاص منجر به بهبود شکستگی می‌گردد، ممکن است از آتل برای نگه‌داشتن آرنج در این حالت استفاده کند. استفاده از آتل معمولاً به مدت یک تا سه هفته، و یا بیشتر برای افراد مبتلابه شکستگی‌های شدید موردنیاز است.

 فیزیوتراپی

درحالی‌که شانه آسیب‌دیده بی‌حرکت است، یک فیزیوتراپیست در کیلینک فیزیوتراپی ارمانی می‌تواند به شما کمک کند تا به‌منظور حفظ دامنه حرکت و تقویت مفاصل و عضلات تمرینات ورزشی را در دیگر قسمت‌های بازو انجام دهید.
این تمرینات ورزشی از ضعیف شدن عضلات در آن قسمت از بازو،‌ در هنگام استفاده از نوار، آتل یا گچ ممانعت می‌کند.
فیزیوتراپی چنانچه با عدم تحرک همراه شود،‌ می‌تواند به تسریع روند بهبودی کمک کند. حتی حرکات کوچک در دست جریان خون در سرتاسر بازو را افزایش می‌دهد، و موجب رسیدن اکسیژن و مواد مغذی بیشتر به بخش‌های آسیب‌دیده استخوان و درنتیجه بهبود سریع‌تر شکستگی می‌گردد.
همچنین به‌منظور پیشگیری از جوش نخوردن شکستگی، فیزیوتراپیست در کیلینک فیزیوتراپی آرمانی ممکن است از مگنت تراپی، اولتراسوند و الکتروتراپی برای افزایش جریان خون و کمک به تسریع بهبود استخوان استفاده کند.

فیزیوتراپیست‌های ما در کلینیک فیزیوتراپی آرمانی اغلب درمان‌های فیزیکی اضافی را پس از بهبود استخوان و باز کردن نوار به‌منظور تقویت بیشتر عضلات شانه و بازو، افزایش انعطاف‌پذیری در عضلاتی که در زمان ترمیم استخوان بی‌حرکت مانده بودند، و بازگرداندن دامنه حرکت در مفصل یا مفاصل آسیب‌دیده توصیه می‌کنند.
فیزیوتراپی بعد از بهبودی استخوان شانه، کتف و یا ترقوه در کلینیک آرمانی شامل استفاده از تکنیک‌هایی جهت کاهش درد و خشکی شانه به علت بی‌حرکت بودن در گچ یا آتل است. این تکنیک می‌توانند شامل طب سوزنی، مگنت تراپی ، ترکشن و تکنیک‌های درمان دستی باشند.

تمرینات ورزشی

در زیر چند نمونه از ورزش‌های رایج برای کشش عضلات شانه بعد از شکستگی‌های شانه را مشاهده می‌کنید. لطفاً قبل از انجام هرگونه حرکت با پزشک متخصص یا فیزوتراپیست مشورت کنید.

۱٫ بر روی پهلوی سالم خود دراز بکشید و شانه آسیب‌دیده را بر روی یک میز اتو قرار دهید.
دست خود را به سمت جلو و بالا حرکت دهید. سپس دست را به حالت اولیه بازگردانید. حرکت را تا زمان عدم احساس فشار تکرار کنید.

Unti9865tled

۲٫ در مقابل یک میز بلند بایستید، بازوی آسیب‌دیده را بر روی میز قرار دهید و از میز دور شوید تا جایی که شانه از مرکز بدن دور شود. تا جایی که در شانه خود احساس فشار نمی‌کنید، از میز دور شوید. از اعمال کشش در بازو و انجام حرکت در صورت احساس درد اجتناب کنید.

Unti98fff65tled

۳٫ از سمت پهلوی آسیب‌دیده در کنار یک میز بلند بایستید. کف دست آسیب‌دیده خود را بر روی میز قرار داده و اجازه دهید تا شانه از مرکز بدن دور شود. تا جایی که احساس فشار نمی‌کنید، از میز دور شوید. از اعمال کشش در بازو و انجام حرکت در صورت احساس درد اجتناب کنید.

Unti98fff6g5tled

تحریک استخوان

در تحریک استخوان از یک جریان الکتریکی ضعیف یا پالس اولتراسوند کم شدت، امواج صوتی با فرکانس بالا، به‌ منظور کمک به تسریع ترمیم استخوان استفاده می شود.

دو نوع از تحریک استخوان وجود دارد: الکترونیکی و اولتراسوند.

در تحریک الکترونیکی استخوان، پزشک یک یا چند الکترود کوچک، دیسک‌های مسطح هادی جریان برق، را بر روی پوست نزدیک استخوان شکسته قرار می‌دهد. این الکترودها به دستگاهی متصل هستند که یک جریان الکتریکی ضعیف را به استخوان شکسته ارسال می‌کند.
تحریک الکتریکی استخوان با ارسال دستور جراحت به بدن موجب تسریع روند بهبود می شود. در واکنش به این دستور، بدن به تولید پروتئین پرداخته و ترمیم سلول‌ها در محل آسیب آغاز می شود.